Victoria Under-20 and Ivor Burge teams announced

Basketball Victoria has selected the Victorian 2021 Under-20 and Ivor Burge teams set to represent the state at the next Australian Junior Championships. 

These six teams will head to Mackay, Queensland from 3-7 May 2021 for the Australian Under-20 Junior Championships and Ivor Burge Championships for athletes with an intellectual disability. 

Previously announced head coaches Brendan Joyce and Hannah Lowe are now unable to attend due to the rescheduled championships and work commitments, but Basketball Victoria is pleased to announce Matt Nunn and Katrina Hibbert will be the head coaches of our Victoria Under-20 Men and Women respectively. 

Hibbert previously coached the Victoria Under-20 Women to a gold medal in 2018 and more recently being head coach for the WNBL’s Sydney Uni Flames, while Nunn has been part of our Under-20 Men’s coaching staff for a number of years. 

Ryan Holloway and Simon Robinson have returned as head coaches with our Victoria Ivor Burge Men’s and Women’s programs respectively for 2021. Basketball Victoria’s Ash Arnott and Jenni Screen will be the Victorian Navy Blue head coaches, helping to develop our future stars who are rising through the ranks. 

 

VICTORIA UNDER-20 NAVY BLUE MEN 

Featuring former Victorian representatives Christian D’Angelo and national champions Harry Johnson and Mason Perry, the Navy Blue Men will be primed to perform at the Australian Under-20 Junior Championships. 

The side is set to be coached by Basketball Victoria High Performance Head Coach (Metropolitan Men) Ash Arnott assisted by Nathan Cooper-Brown, Zach Moult and Neil Mottram. 

 

VICTORIAN UNDER-20 NAVY BLUE MEN – TEAM LIST 

Anthony Dell’Orso (Broadmeadows) 

Harry Johnson (Knox) 

Christian D’Angelo (Traralgon/Nunawading) 

Joseph Locandro (Waverley) 

Kane Hynes (Wyndham) 

Mason Perry (Dandenong) 

Matthew Power (Camberwell) 

Noah Todd (Diamond Valley) 

Tom Carroll (Dandenong) 

Will Hynes (Ballarat) 

 

EMERGENCIES 

Austin McKenzie (Horsham) 

Dylan Bucknell (Casey) 

Elijah Duol (Dandenong) 

Ned Dillon (Eltham) 

Patrick Twigg (Melbourne) 

  

TEAM STAFF 

Head Coach: Ash Arnott 

Assistant Coach: Nathan Cooper-Brown 

Assistant Coach: Zach Moult (Kilsyth) 

Team Manager: Neil Mottram 

 

VICTORIA UNDER-20 NAVY BLUE WOMEN 

The Navy Blue Women’s team features plenty of up-and-coming Victorian stars ready for a chance in the national arena.  

VNPP athlete Jasmine Whately will be one of the on-court leaders for the Navy Blue Women alongside prior Victorian representatives Courtney Willemse, Maggie Kratochvil, Nya Lok and Tyla Paraha.  

The side will be coached by Australian Opals legend Jenni Screen, who currently works as Basketball Victoria’s High Performance Head Coach (Metropolitan Women), with her team featuring former national championship winning head coach Zoe Carr, Jo Wood and Kerryn O’Donnell. 

VICTORIAN UNDER-20 NAVY BLUE WOMEN – TEAM LIST 

Courtney Willemse (Diamond Valley) 

Janthin Yat (Dandenong) 

Jasmine Whately (Geelong United) 

Kodie Myszka (Dandenong) 

Maggie Kratochvil (Melbourne) 

Nya Lok (Waverley) 

Lauren Jones (Wyndham) 

Perina Leime (Dandenong) 

Sarae Beveridge (Nunawading) 

Tyla Paraha (Altona) 

  

EMERGENCIES 

Mariah Derksen (Kilsyth) 

Tylah Hooper (Melbourne) 

  

TEAM STAFF 

Head Coach: Jenni Screen 

Assistant Coach: Zoe Carr 

Assistant Coach: Jo Wood (Frankston) 

Team Manager: Kerryn O’Donnell 

  

VICTORIA IVOR BURGE MEN 

Looking to return to the top of the podium, the Victorian Ivor Burge Men’s team features a number of familiar faces. With only two new additions to last year’s team – in rising stars Jack Inella and Matthew Farrar – the Ivor Burge Men’s team is set to impress. Tournament mainstays Jake De La Motte, James Myers and Frazer Dawber are returning to the lineup in 2021 to keep a core of experienced players in the team.  

For head coach Ryan Holloway, this side will play strong, positive basketball and are keen to make the most of this opportunity. 

We have some new additions to the team bringing in new energy and youth,” Holloway said. “This year’s team brings a strong balance from across the floor – we’re a team with a positive attitude striving to do their best and will have a structured play style where all players have a team first mentality. 

These championships mean everything to this team – they’re passionate and excited to be able to represent Victoria on the national stage.  

“It’s been a short turn around and preparations have made the journey interesting, however these guys will leave nothing on the floor.  

It’s going to be another tough year of competition with the Ivor Burge competition, but as a team we’ll be ready to hit the floor running. 

VICTORIAN IVOR BURGE MEN – TEAM LIST 

Frazer Dawber 

Jack Inella 

Ryan Lethlean 

Jake De La Motte 

James Debetta 

James Myers 

Luke Nicholls 

Matthew Farrar 

Michael Snyders 

Nick Cluning 

  

EMERGENCIES 

Ryan Briggs 

Jake Booth 

  

TEAM STAFF 

Head Coach: Ryan Holloway (Warrandyte) 

Assistant Coach: Adrian Carfora (Diamond Valley) 

Assistant Coach: Glen Jordan 

Team Manager: Karen Patterson 

  

VICTORIA IVOR BURGE WOMEN 

Unfortunatelydue to a lack of competing teams from other states, the 2021 Ivor Burge Women’s tournament will not go ahead. In spite of this set-back, as an organisation, Basketball Victoria would like to congratulate the athletes who were selected to be part of the Victorian Ivor Burge Women’s team. The side that won the 2020 Ivor Burge Women’s title in Canberra were reselected in the 2021 lineup. 

Head coach Simon Robinson said the challenges of 2021 won’t stop the program from putting on alternative events and keeping the athletes invested and interested. 

“With the COVID disruptions meant that the selections were cut short, so we ended up selecting the same group as last year,” Robinson said. “It is disappointing that they don’t get to play at the Australian Junior Championships – it was exciting when we heard that Mackay was going ahead, but the timing of it and the short timeline made it difficult for the other states. 

“I know a lot of the athletes well, know the families well – I do feel a big sense of obligation and duty to provide as many opportunities as we can make it the best experience that we can 

We’re looking to see if there are other opportunities we can do in 2021 – whether we can get an invitational tournament going or something to that effect. 

We’ll definitely be trying to give opportunities to the athletes to keep them engaged and get back to some sense of normalcy and 2022 will hopefully be like what it was in 2020. 

 

VICTORIAN IVOR BURGE WOMEN – TEAM LIST 

Danielle Phillips 

Evie Patterson 

Jasmine Dellas 

Jessica McCulloch 

Kate Leckenby 

Kaitlyn Papworth 

Kaitlin Zonneveld 

Montana Haag-Witherden 

Natasha Exell 

Rachel Potter 

  

TEAM STAFF 

Head Coach: Simon Robinson 

Assistant Coach: Justin May 

Team Manager: Kerryn O’Donnell 

  

VICTORIA UNDER-20 WOMEN 

The Victorian Under-20 Women’s team features a cavalcade of supreme junior talent, including WNBL athletes Gemma Potter and Jade Melbourne as well as current Centre of Excellence athletes Charlise Dunn, Emily Sewell and Olivia Pollerd. 

Head coach Katrina Hibbert said the group’s versatile nature and ability to change and adapt on a moment’s notice will make them hard match up against in Mackay.  

We have a group of athletes that have size, length and versatility in all positions mixed with elite level experience,” Hibbert said. “This team has the ability to play several different line-ups with the group we have selected – we can play big and dominate the paint and we can play with a smaller line-up with versatility through all positions to stretch oppositions and be aggressive and disruptive defensively.  
“I’m excited by the potential line-ups we can play.
“After the past 12 months of uncertainty from week-to-week on competitions, it’s exciting to see the tournament up and running for this cohort of athletes who have already missed so much competitive basketball.
“I’m looking forward to working with a talented group of female athletes in a challenging tournament environment against the other top female players of their age group in Australia.” 

VICTORIAN UNDER-20 WOMEN – TEAM LIST 

Charlise Dunn (Knox/COE) 

Emily Sewell (Dandenong/COE) 

Gemma Potter (Dandenong) 

Georgia Booth (Kilsyth) 

Hailey Merrigan (Bulleen) 

Jade Melbourne (Traralgon/COE) 

Kayla Salmons (Altona) 

Luisa Fakalata (Nunawading) 

Maddie Condron (Bendigo) 

Olivia Pollerd (Southern Peninsula/COE) 

  

EMERGENCIES 

Elly Morgan (Dandenong) 

Tess Barnes (Bendigo) 

  

TEAM STAFF 

Head Coach: Katrina Hibbert 

Assistant Coach: Kerryn Mitchell (Frankston) 

Assistant Coach: Taylor Lee (Casey) 

Team Manager: Lisa Page 

  

VICTORIA UNDER-20 MEN 

Bringing together the best of Country and Metropolitan, the Victoria Under-20 Men features Victoria’s elite junior talent preparing themselves for senior basketball success.  

Featuring Australian Boomers tandem Dyson Daniels and Patrick Ryan, who are both also scholarship holders at the Centre of Excellence, the side also features NBA Global Academy representative Bol Dengdit and former Victorian representatives Brody Nunn, Josh Duach, Jye Moli, Keith Robinson, Riley Simmons and Owen Foxwell. Austin Shelley is set to make his Australian Junior Championships debut after being an emergency on a number of occasions for Victoria Country. 

Head coach Matthew Nunn said the potent firepower of the group will be matched by their intensity on defence, making for some exciting basketball throughout the week.

“I think we have a very versatile and balanced team that will have very strong guard play at both ends,” Offensively we will be aggressive from the perimeter with a lot of multi positional players having a variety of ways to score.
“We will play an exciting style of ball which will start with a fast pace and then implement read and react concepts in the half court to apply advantages.
“I think it is a great outcome for the Under-20 age group to participate at the championships this year, as it is a critical pathway for many young athletes to launch their future goals within the sport.
“I’m really looking forward to coaching these young athletes and continuing the successful tradition of Victorian basketball teams.” 

VICTORIAN UNDER-20 MEN – TEAM LIST 

Austin Shelley (Moe / Knox) 

Brody Nunn (Southern) 

Bol Dengdit (Melton/NBA Global Academy) 

Dyson Daniels (Bendigo/COE) 

Josh Duach (Kilsyth) 

Jye Moli (Knox) 

Keith Robinson (Phillip Island / Casey) 

Owen Foxwell (Bulleen) 

Patrick Ryan (Phillip Island / COE) 

Riley Simmons (Dandenong) 

  

TEAM STAFF 

Head Coach: Matthew Nunn (Ballarat) 

Assistant Coach: Andrew Cutler (Nunawading) 

Assistant Coach: Braden Cotter (Knox) 

Team Manager: Wayne Bird 

other headlines:
Facilities News
Southern Cross Challenge
General News
Featured News
Featured News
Featured News
Featured News
scroll